همسفرسفربین

مجله گردشگری

شهر جیپور ، شهر صورتی هند

نوشته شده توسط : سمانه نادری در تاریخ : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

جاذبه های دیدنی شهر جیپور


 

شهر جیپور هند معروف به شهر صورتی ، از شهرهای تاریخی هندوستان و مراکز ایالت راجستان می باشد. شهر جیپور هند در شمال غربی کشور هند قرار دارد. شهر جیپور هند نخستین شهر دارای طرح شهری در هندوستان می باشد. شهر جیپور هند از مراکز مهم گردشگری در هند می باشد و به خاطر وجود ساختمان های بی شمار صورتی رنگ در شهر جیپور ، به آن لقب شهر صورتی داده شده است. از نقاط دیدنی شهر جیپور هند می توان به دژهای ناهارگر و جایگر و همچنین کاخ هوامحل و رصدخانه قدیمی یا مجموعه اختر شناسی جنتر منتر نیز اشاره کرد.

 

جاذبه های دیدنی شهر جیپور


آب و هوای شهر جیپور
آب و هوای شهر جیپورهند ، نیمه خشک می باشد و باران های موسمی نیز دارد. رایج ترین زبان ها در شهر جیپور ، هندی و راجستانی هستند اما انگلیسی ، پنجابی و سندی نیز رواج زیادی دارند.

شهر جیپور هند  به یکی از مرکز صنایع سنتی و مدرن و بزرگترین صادر کننده طلا،‌الماس و سنگهای قیمتی در آسیا و تنها شهر دنیا برای پرداختن و تراش الماس آبی می باشد..در نزدیکی شهر جیپورهند می توانید بر روی تپه ها طاووس ها و میمونهایی که آزادانه در حال گشت و گذار هستند را مشاهده کنید و به خاطر وجود قلعه ها وکاخها و دریاچه های طبیعی زیبا از مرکز مهم توریستی کشور هند محسوب میشود.
ویژگی هایی طبیعی زیادی در شهر جیپور هند وجود دارد که به عنوان یکی از مکان های با شکوه جهان نقش دارد. سلسله جبال نزدیک چایپور مثل سلسه جبال ناگ تیبار را مورد بررسی قرار دهید . از پارک ملی ساریسکا و رانتامبور برای مشاوره برخی از نادر ترین حیوانات وحشی مثل ببر هندی، یوز پلنگ ، آنتلوپ چهار پایی شبیه به گوزن با چهار شاخ و بسیاری از گربه های جنگلی  دیدن فرمائید.

 

جاذبه های دیدنی شهر جیپور


جاذبه های دیدنی شهر جیپور
رصدخانه جانتار مانتار | Jantar Mantar Observatory
جانتار مانتار در شهر جیپور هند یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف جیپور است. صدها تاریخدان، منجم و مسافر کنجکاو، این مکان را برای کشفِ مهارت‌های نجومی یک پادشاه هندی (در زمانی که مفاهیم علمی در جامعه هند بسیار نوپا بودند) بازدید می‌کنند. این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در سال ۱۷۳۸ به دستور مهاراجه ساوای جای سینگ که علاقه شدیدی به نجوم داشت ساخته شده است. در اینجا می‌توان مجموعه‌ای یکتا و تحسین برانگیز از لوازم ستاره شناسی و نجوم که از سنگ و بر اساس قوانین نجومی متون هندی و علم جدید طراحی شده‌اند را تماشا کرد. سامرات یانترا  در این رصدخانه یکی از بزرگ‌ترین شاخص‌های آفتاب جهان بوده و توجه ویژه‌ای را می‌طلبد.

 

جاذبه های دیدنی شهر جیپور


باغ وحش شهر جیپور | Jaipur Zoo
با فاصله اندکی از موزه آلبرت هال می‌توانید به باغ وحش شهر جیپور هند برسید که به باغ جانورشناسی هم شناخته می‌شود و یکی از جاذبه‌های معروف گردشگری به ویژه برای کودکان است. این باغ وحش به دستور مهاراجه ساوای رام سینگ ۲در سال ۱۸۷۷ ساخته شده و گونه‌های متعددی از پستانداران، پرندگان و خزندگان در آن نگهداری می‌شوند. در باغ وحش شهر جیپور هند می‌توانید از تماشای ببرها، پلنگ‌ها، چیتاها، کفتارها، گوزن خالدار و گونه‌های رنگارنگ و وسیع پرندگان شامل طاووس سفید، طوطی‌ها و پرندگان مهاجر لذت ببرید؛ بخش کروکدیل‌ها نیز یکی از نقاط پر طرفدار باغ وحش محسوب می‌شود. همچنین موزه‌ای در این مکان وجود دارد که حیات وحش راجستان را نشان می‌دهد.

 

جاذبه های دیدنی شهر جیپور


هاوا محل | Hawa Mahal
یکی از برجسته‌ترین نقاط شهر جیپور هند، هاوا محل در نزدیکی کاخ شهر است. آداب و رسوم راجپوت در گذشته بسیار در مورد زنان سختگیر بود، زنان با نظام پورْدا محدود می‌شدند و اجازه نداشتند به میام مردم رفته و با غریبه‌ها ارتباطی داشته باشند. برای اینکه به زنان خانواده سلطنتی این امکان داده شود تا زندگی روزمره و مراسم و اعیادی که در خیابان جشن گرفته می‌شدند را بدون دیده شدن توسط مردان تماشا کنند، «مهاراجه ساوای پراتاپ سینگ» در سال ۱۷۹۹ دستور ساخت این بنای مخصوص را داد. این ساختمان که از ماسه سنگ قرمز و صورتی ساخته شده و نمادی از شکل تاج کریشناست، یک شاهکار معماری با بیش از ۹۰۰ پنجره کوچک حکاکی شده با طرح‌های پیچیده است. این پنجره‌ها یا همان جاروکا ها  به صورتی طراحی شده بودند که حتی در اوج تابستان نیز تهویه‌ای مطبوع با هوایی خنک و سبک در بنا به وجود آورند.

 

جاذبه های دیدنی شهر جیپور

 

----------------------------

گردآوری و تنظیم : سفربین

مطالب مرتبط :

تبلیغات

    www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir

کلمات کلیدی

تخفیفات ویژه !     تا 30% تخفیف بگیرید فقط با ثبت ایمیل و شماره موبایل

ثبـت نام