همسفرسفربین

مجله گردشگری

موزه هنرهای دینی امام علی(ع)

نوشته شده توسط : سمانه نادری در تاریخ : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

یکی از موزه های اثر بخش هنرهای تجسمی


موزه‌ها بخش مهم و تاثیرگذاری از فرهنگ و هنر و هویت هر کشور و ملتی را می‌سازند. در تعریف کمیته بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم)، موزه به مکانی اطلاق می‌شود که درآن آثار فرهنگی و هنری به خاطر ارزش‌های هنری، نگاه زیبایی‌شناسی، فاکتورهای تاریخی و اهمیت موزه‌ای گردآوری و برای امور نمایشگاهی و آموزشی و پژوهشی مورد بهره‌برداری قرار گیرد. موزه گردی یکی از جذابیت های گردشگری محسوب می شود به شما گردشگران تورهای یکروزه پیشنهاد می کنیم که در تعطیلات نوروز حتما سری به موزه هنرهای دینی امام علی(ع) بزنید و از آثاری که در ان جمع آوری شده نهایت لذت را ببرید.

 

یکی از موزه های اثر بخش هنرهای تجسمی


موزه هنرهای دینی امام علی(ع) در گروه موزه‌های هنری و مجموعه‌های هنر مدرن و معاصر قرار می‌گیرد.  موزه هنرهای دینی امام علی (ع) به عنوان یکی از موزه‌های مطرح و اثربخش هنرهای تجسمی ایران در تهران قلمداد شده است. در این موزه همانگونه که از نامش پیداست  تاکید و تمرکز بر روی مجموعه‌ای از آثار موضوعی با مضامین مذهبی و دینی می باشد. بیشتر آثار هنری موزه هنرهای دینی امام علی(ع) در عرصه هنرهای تجسمی شامل نقاشی‌های خیالی‌نگاری، نقاشی معاصر، آثار حجمی، تصویرسازی، عکس و خوشنویسی است و معدود آثاری هم شامل جلدهای لاکی، مرقع خوشنویسی، قلمدان، تابلو فرش و کتاب چاپ سنگی در این مجموعه حفظ و نگهداری می‌شود.

 

یکی از موزه های اثر بخش هنرهای تجسمی


ساخت موزه هنرهای دینی امام علی(ع) در سال 1379 که به نام مبارک حضرت امیرالمومنین (ع) نامگذاری شده بود آغاز شد و در سال1381به پایان رسید. موزه در زمینی به مساحت هزار و چهارصد و نود متر مربع ودو هزار هفتصد متر بنا در چهار طبقه شامل بخش‌های مختلف از جمله گالری‌های موزه، بخش مرمت، کتابخانه تخصصی، سالن اجتماعات و کافه‌گالری شکل گرفته و توانسته در زمره یکی از معتبرترین گالری  موزه‌های کشور قرار گیرد.
فضای نمایشگاهی
از ویژگی‌های موزه هنرهای دینی امام علی(ع) اختصاص هزار و چهارصد متر فضا به گالری جهت برپایی نمایشگاه‌های هنرمندان و آثار شاخص هنری است، که این وسعت نمایشگاهی همواره مورد توجه جامعه هنری و برگزارکنندگان رویدادهای هنری قرار گرفته و تا کنون برنامه‌های بسیاری از جمله همایش، نمایشگاه، جشنواره، میزگرد و نشست‌های علمی، کارگاه‌های تخصصی و... در آنجا برگزار شده است. گالری‌های موزه هنرهای دینی امام علی(ع) در سه طبقه با گنجایش، ظرفیت و معماری متفاوت برای نمایش آثار هنری طراحی شده است. این نوع طراحی، فضایی را فراهم می‌آورد تا گالری‌ها هم به‌صورت نمایشگاه یکپارچه و هم به‌صورت نمایشگاه‌ها و گالری‌های مستقل در هر طبقه برای هر رویداد اختصاص یابد.

 

یکی از موزه های اثر بخش هنرهای تجسمی


گنجینه موزه هنرهای دینی امام علی(ع)
موزه هنرهای دینی امام علی (ع) در کمتر از دو دهه فعالیت، توانسته است گنجینه‌ای با ارزش از آثار هنرمندان صاحب نام در عرصه هنرهای تجسمی معاصر و بخش کوچکی از آثار قدیمی را جمع‌آوری کند. آثار موجود در گنجینه موزه هنرهای دینی امام علی(ع) ، مهمترین بخش و پشتوانه علمی، پژوهشی و اعتباری موزه است، که با در اختیار داشتن این آثار، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران افتخار دارد امانت‌دار نمونه‌های ‌فاخر، برجسته و منحصر به فردی از بزرگان هنر معاصر ایران باشد.

 

یکی از موزه های اثر بخش هنرهای تجسمی


 کافه گالری
با هدف فراهم کردن تسهیلات جانبی برای مخاطبان، هم‌چنین بسترسازی گردهمایی هنرمندان و موزه‌داران، کافه گالری موزه در طبقه همکف راه‌اندازی شده است تا هم مخاطبان و گردشگران دقایقی به استراحت بپردازند و پذیرایی شوند و هم نمایشگاه‌های کوچکتری متناسب با اهداف موزه هنرهای دینی امام علی(ع) در این محیط زیبا ساماندهی شود.
کتابخانه تخصصی موزه هنرهای دینی امام علی(ع)
کتابخانه تخصصی موزه در فضایی به وسعت صد متر مربع شامل سالن مطالعه، مخزن، بخش مرجع، نشریات ادواری و مرکز اطلاع رسانی است که با تاکید بر منابع تخصصي هنر، هنرديني، زندگي و وقايع مربوط به زندگی امام علي(ع) شامل شرح و ترجمه‌هاي متعددي از نهج البلاغه شکل گرفته است.

 

یکی از موزه های اثر بخش هنرهای تجسمی


واحد پژوهش موزه هنرهای دینی امام علی(ع)
پژوهش و تحقیق در زمینه هنرهای دینی و برگزاری همایش، میزگرد و نشست‌های تخصصی در راستای تحقق اهداف موزه از وظایف واحد پژوهش موزه هنرهای دینی امام علی(ع) است که تا کنون علاوه بر انتشار بیش از سی عنوان کتاب و ساماندهی بیش از چهار صد نشست تخصصی منبع مهم و مستند و قابل توجهی برای پژوهشگران و نظریه‌پردازان و دانشجویان هنر برای پایان‌نامه تحصیلی‌شان شده است.
کارگاه مرمت
نگهداری آثار هنری، بررسی وضعیت سلامت اثر، ترمیم آثار آسیب دیده و ایجاد شناسنامه حفاظتی و مرمتی و آسیب‌شناسی آثار موزه‌ای از مهمترین مواردی است که در کارگاه مرمت موزه مد نظر قرار گرفته است.

 

یکی از موزه های اثر بخش هنرهای تجسمی

چگونه به موزه هنرهای دینی امام علی (ع) تهران برویم : تهران، خیابان ولیعصر، روبروی بزرگراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره 35.
همه روزه به جز ایام تعطیل ، بهار و تابستان 9 - 19، پاییز و زمستان   9 – 18 می توانید از موزه هنرهای دینی امام علی (ع) دیدن کنید.

 

------------------------------

گرداوری و تنظیم : سفربین

مطالب مرتبط :

تبلیغات

    www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir

کلمات کلیدی

تخفیفات ویژه !     تا 30% تخفیف بگیرید فقط با ثبت ایمیل و شماره موبایل

ثبـت نام