همسفرسفربین

مجله گردشگری

غار 30 هزار ساله بورنیک در نزدیکی تهران

نوشته شده توسط : سمانه نادری در تاریخ : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

غارنوردی در غار تاریخی بورنیک


روستای هرانده که در پانزده کیلومتری جنوب‌ غرب فیروزکوه جای گرفته، دهکده‌ای است سرسبز و بکر که در دره‌ ای به همین نام واقع شده است و رودخانه‌ی پر آب نمرود از آن می‌گذرد. روستای هرانده با نهرها و رودهای پر آب، با درختان بلند تبریزی و کوچه باغ‌های باصفا و چشم‌اندازهای دیدنی از دشت و کوه‌های اطراف، دارای جاذبه‌های طبیعت‌گردی و گردشگری بسیاری است و با توجه به فاصله‌ی کمی که با تهران دارد یکی از بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌ها برای گردشگران و طبیعت گردان تورهای یکروزه به شمار می‌رود. یکی از جاذبه های طبیعی روستای هرانده غار بورنیک می باشد.

 

غارنوردی در غار تاریخی بورنیک


غار بورنیک
غار بورنیک در صد و سی و پنج  کیلومتری شرق تهران و در فاصله بیست و سه کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه در فاصلهٔ شش کیلومتری از روستای زیبای هرانده و در ارتفاعات پرنشیب و فراز کوهستانی به نام " بورنی" یا "بورنیک" واقع شده‌است. راه دسترسی به این غار از طریق جاده دماوند  فیروزکوه قبل از تونل نمرود می باشد، که به سمت روستای هرانده تغییر مسیر داده و پس از عبور از روستای هرانده در کنار رودخانه حبله رود و در ارتفاعت آن به غار بورنیک ختم می‌شود.

 

غارنوردی در غار تاریخی بورنیک


مسیر دسترسی به غار بورنیک
از روستای هرانده تا غار بورنیک باید حدود دو ساعت پیاده روی کنید. بور در لهجه محلی تغییر یافته کلمه "بار" است که این کلمه نیز ضمن ترکیب با واژه نیک به معنای محل امن و جایگاه نیک، مصطلح گردیده است . البته "بار" در اصل و اساس به معنای ساحل و جای امن هم به کار می رود و نام رودبار می تواند معنی ساحل و یا کنار رود داشته باشد.
مجموعه غار بورنیک از سه تالار عظیم شکل گرفته است که با پاگذاشتن به هر کدام با یک ارتفاع متفاوتی روبرو می شوید .زمانیکه در داخل غار بورنیک می ایستید و به آسمان نگاه می کنید رنگ زیبا و ابرهای بزرگش آنچنان توجه تان را جلب می کند که برای مدتی مبهوتش می شوید.

 

غارنوردی در غار تاریخی بورنیک


در مسیر حرکت خود از روستای هرانده تا غار بورنیک را که پیاده می روید در راه فضاهای سبزی را می بینید که می توانید نهار و یا صبحانه را همانجا صرف کنید. الیته بسیاری از گردشگران تورهای طبیعت گردی هم هستند که شب در کنار غار چادر می زنند و استراحت می کنند پس نگران نا امن بودنش نباشید .شما یک مکان امنی را برای گردش انتخاب کرده اید.
سفربین به شما گردشگران تورهای طبیعت گردی پیشنهاد می کند که حتما در تعطیلات نوروز 97 یا فصل تابستان به این غار زیبا و دیدنی و تاریخی سری بزنید و از گردش خود نهایت لذت را ببرید. در فصل تابستان هوای داخل غار بسیار خنگ می باشد.

 

غارنوردی در غار تاریخی بورنیک

 

---------------------------

گردآوری و تنظیم : سفربین

مطالب مرتبط : باغ موزه مینیاتور تهران * بوستان باغ ایرانی ، زیباترین باغ تهران

تبلیغات

    www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir

کلمات کلیدی

تخفیفات ویژه !     تا 30% تخفیف بگیرید فقط با ثبت ایمیل و شماره موبایل

ثبـت نام