همسفرسفربین

مجله گردشگری

تبریز شهر اولین های ایران

نوشته شده توسط : سمانه نادری در تاریخ : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

جاهای دیدنی اطراف تبریز که حتما باید دید


تبریز شهر اولین‌های ایران، تنها خودش دیدنی نیست و جاذبه های گردشگری اطرافش از جنگل‌های ارسباران گرفته تا روستای دیدنی کندوان، خود دلیل سفر با تور تبریز به این شهر است. سفربین در این مقاله تعدادی از جاهای دیدنی اطراف تبریز را برایتان بیان می کند تا با دیدی باز با تورهای داخلی تبریز به دیدار این شهر تبریز خوش آب و هوا بروید.
کوه های رنگی آلاداغ لار
برای دیدن کوه های رنگی لازم نیست راه دوری مثلا تا استان گانسو چین بروید، چون خودمان در شهر تبریز نمونه‌ای از آن را داریم. کوه های رنگی آلاداغ لار که پانزده میلیون سال قدمت دارند مثل رنگین ‌کمانی در میان جاده میانه به زنجان قرار گرفته‌اند و یکی از شگفت انگیزترین مناطق ایران  در شهر تبریز به شمار می‌آیند. حتما برای شما هم سوال است که دلیل رنگی شدن این کوه‌ها چیست؟ وجود حوضچه هایی از  رسوبات آهن در زمان فرآیند کوه‌زایی و بالا آمدگی کوه‌ها یا به عبارت ساده‌تر شرایط اکسیدان (زنگ زدگی) و وفور اکسیژن و ترکیب آن با رسوبات باعث رنگی شدن تپه‌های این منطقه شده است. رنگ‌های مسی، سبز و زرد و قرمز و سفید که جان می‌دهد برای اینکه دوربینت را درآوری و آنهمه زیبایی را ثبت کنید.

 

جاهای دیدنی اطراف تبریز که حتما باید دید
مسیر دسترسی: ۲۵ کیلومتری شمال شرق تبریز، اواسط جاده میانه-زنجان
روستا و دره لیقوان
اسم لیقوان، اگرچه پنیر لیقوان را در ذهنمان تداعی می‌کند ولی دره لیقوان، دره ای بسیار باصفاست که در جنوب شرقی شهر تبریز و دامنه‌ سهند قرار گرفته است و از معروف ترین جاهای دیدنی اطراف شهر تبریز محسوب می‌شود.  به دره سبز لیقوان به خاطر آب و هوای کوهستانی و خنک و آب گرم معروفی که دارد و به خاطر جنگل‌ها، گلزارها و طبیعت بکرش، دره بهشت می‌گویند. لیقوان در کنار رودخانه مهران رود، یکی از خوش آب و هواترین‌هاست. آب ان برای بیماری های گوارشی مفید است و علاوه بر پنیر بسیار معروفش به گیاهان دارویی‌اش هم نیز شهرت دارد. اگر به لیقوان رفتید رفتن به آب گرم ایسی سو در جنوب شرقی روستا را از دست ندهید.
مسیر دسترسی: لیقوان در ۳۶ کیلومتری شرق تبریز و ۲۴ کیلومتری جنوب شهرستان باسمنج در دامنه کوه سهند قرار گرفته. بعد از گذر از روستاهای هروی و بیرق میتوان به روستای لیقوان رسید.

 

جاهای دیدنی اطراف تبریز که حتما باید دید


روستای کندوان
اگر می‌خواهید یکی از شگفت‌انگیزترین روستاهای ایران را ببینید کافی است شصت کیلومتر از تبریز بروید تا به روستای دیدنی کندوان برسید. روستایی با خانه‌های صخره‌ای در دل کوه‌ها که زندگی در آنها هنوز جریان دارد. کندوان همانطور که از اسمش پیداست به دلیل خانه‌های کندوی عسل مانندش که در دل صخره‌ها کنده شده‌اند به این اسم شهرت دارد. این روستا بعد از کاپادوکیه ترکیه و داکوتای آمریکا، سومین روستای صخره‌ای دنیاست، با این تفاوت که مردم در آن هنوز زندگی می‌کنند و کسی از اهالی روستا آن را ترک نکرده است. اسفند تا اوایل آبان بهترین زمان رفتن به کندوان است.
کندوان عسل بسیار معروفی دارد، به اضافه آب معدنی گوارایی که به واسطه مقدار پایین آهک آن برای بیماران کلیوی بسیار مفید است.
اگر به روستای کندوان رفتید و خواستید شب را در این روستا بمانید هتل سنگی لاله کندوان میتواند، انتخاب خوبی باشد.

 

جاهای دیدنی اطراف تبریز که حتما باید دید

 

----------------------------

گرداوری و تنظیم : سفربین

مطالب مرتبط : باکو خواهرخوانده تبریز

تبلیغات

    www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir

کلمات کلیدی

تخفیفات ویژه !     تا 30% تخفیف بگیرید فقط با ثبت ایمیل و شماره موبایل

ثبـت نام