همسفرسفربین

مجله گردشگری

تپه باستانی حسنلو آرامگاه عشاق ایرانی

نوشته شده توسط : سمانه نادری در تاریخ : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

تپه باستانی حسنلو تمدن 8000 ساله


تپهٔ باستانی حسنلو که در هفت کیلومتری شهر نقده قرار دارد، یکی از تپه‌های باستانی آذربایجان است که قدمت آن به بیش از هفت هزار سال قبل از میلاد می‌رسد. معروفترین اثر باستانی یافت شده در این محل جام طلای حسنلو است که به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود.
تپه باستانی حسنلو در دوازده کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه، و نه کیلومتری شمال شرقی شهرستان نقده بین دهکده‌های امین ‌لو و حسنلو واقع شده‌است. این تپه به خاطر نام دهکده مجاورش حسنلو نام گرفته‌است.

 

تپه باستانی حسنلو تمدن 8000 ساله


تپه‌های باستانی زیادی پیرامون تپه حسنلو را فرا گرفته‌اند و گویا هنگام آبادی حسنلو و تمدن عظیمش تمدنهای دیگری نیز با این تپه در تماس بوده‌اند و هم دوره تمدن حسنلو بوجود آمده‌اند. می‌توان گفت در اطراف تپه باستانی حسنلو، به طور تقریبی چهارده تپه باستانی شناسایی شده است که نشان از آبادانی، آب و هوای مناسب و رشد فرهنگی انسانهای روزگار کهن در این ناحیه می‌دهد.
وجود تپه‌های باستانی دیگر چنین می‌رساند که اقوام ساکن درتپه باستانی حسنلو با اقوام ساکن در تپه‌های اطرافش از یک تیره بوده و با هم داد و ستد و رابطه داشته‌اند.
ساکنان اولیه تپه باستانی حسنلو احتمالاً قوم مناعی بوده‌اند که تمدن بس وسیع و درخشانی از خود به یادگار گذاشته‌اند و از اشیای مکشوفه در تپه باستانی حسنلو چنین به نظر می‌رسد که آثار مفرغی آن‌ها کاملاً قابل مقایسه با آثار مفرغی لرستان یعنی قوم کاسی است و شاید قرابتی بین این دو قوم موجود باشد از قوم مناعی و محل سکونت آن‌ها که سرزمین‌های جنوبی دریاچه ارومیه بوده، یادی در تورات شده و قوم مناعی را قوم «مان» هم گفته‌اند.

 

تپه باستانی حسنلو تمدن 8000 ساله


مشاهده آثار سکونت از هزاره ششم قبل از میلاد در تپه باستانی حسنلو
بر اساس داده‌های باستان‌شناسی تپه باستانی حسنلو در ده دوره مورد سکونت قرار گرفته و ضخامت لایه‌های هر دوره معلوم است که دوره دهم که قدیمی‌ترین دوره سکونت تپه باستانی حسنلو به حساب می‌آید، مربوط به هزاره ششم تا هزاره سوم قبل از میلاد است و این دوران از دوره ابتدایی سنگی آغاز و تا دوره باستانی، مادها و دوره اسلامی ادامه می‌یابد.
دورتا دور قلعه را دیواری به قطر سه متر و ارتفاع هفت متر فرا گرفته بوده و در سراسر این دیوار برج‌های مربع شکلی به فاصله‌های سی متر از یکدیگر و به ابعاد ده متر در ده ساخته شده بود و ارتفاع برج‌ها به درستی معلوم نیست.
با احتساب هر سی متر یک برج، تقریباً محل هفت برج در روی دیوار دفاعی قلعه روشن می‌شود و طرز قرار گرفتن برج‌ها در میان دیوارها طوری بوده که سه متر از طول برج داخل دیوار و پنج متر آن خارج دیوار و دو متر آن در سوی دیگر دیوار (داخل قلعه) قرار داشته و از این برج‌ها برای حفاظت قلعه استفاده می‌شده است.

 

تپه باستانی حسنلو تمدن 8000 ساله


تپه باستانی حسنلو میراث تمدن ۸۰۰۰ ساله
در جانب ورودی حیاط، مجموعه‌ای از بناهایی مانند تالار بزرگ یا معبد و تعدادی اتاق‌های متصل و مربوط به هم قرار داشته و در این میان معبد بیش از دیگر بناها قابل توجه است این پرستشگاه یا معبد دارای سقف و ستون‌های چوبی بود و بیش از سی متر طول و بیش از پنج متر عرض داشته است.
در تپه باستانی حسنلو، اتاق‌هایی نیز به انبار و آشپزخانه و اسلحه‌خانه اختصاص داشته است از اسلحه‌خانه که معلوم نشده کارگاه اسلحه‌سازی یا محل نگهداری جنگ‌افزار بود، مقدار زیادی شمشیر و سه نیزه آهنی کشف شده است، در اطراف غربی حیاط، حدود پانزده باب اتاق بزرگ و کوچک وجود داشته و جام زرین حسنلو در یکی از اتاق‌های همین قسمت کشف شده است.
عشاق ایرانی در تپه باستانی حسنلو آرمیده‌اند
سال ۱۳۵۱ باستان‌شناسانی که در تپه باستانی حسنلو مشغول حفاری بودند خودشان هم چیزی را که می‌دیدند باور نمی‌کردند. تیم مشترک تحقیقاتی ایران و آمریکا به سرپرستی دکتر رابرت اچ دایسون مشغول تحقیقات در تپه باستانی حسنلو بودند که قبری را پیدا کردند. در قبری با قدمت حدود سه هزار سال اسکلت دو نفر در کنار یکدیگر پیدا شد. در قبر به جز تخته سنگی که در بالای سر شخص سمت چپ قرار دارد چیز دیگری وجود نداشت و از آن زمان آن‌ها لقب «عشاق» را گرفتند.

 

تپه باستانی حسنلو تمدن 8000 ساله

از سال ۲۰۰۵ در موزه دانشگاه پنسلوانیا تیمی مشغول به فعالیت تنها برای انتشار نتیجه تحقیقات و گزارش‌های حفاری در تپه باستانی حسنلو هستند؛ تپه‌ای باستانی که قدمت آن به شش تا هشت هزار  قبل از میلاد می‌رسد. باگذشت سال‌ها، در موزه دانشگاه پنسلوانیا تصویر عشاق ایرانی یکی از موارد مورد توجه است.
جام زرین حسنلو آمیخته با هنر و اسطوره
مهم‌ترین اثر مکشوفه تپه باستانی حسنلو که اهمیت ویژه‌ای در جهان و باستان شناسی دارد، جام طلایی حسنلو است. وزن این جام نهصد و پنجاه گرم، بلندای آن بیست و یک سانتیمتر، قطر آن بیست و پنج سانتیمتر و محیط لبه آن شصت و یک سانتیمتر است و در موزه ایران باستان تهران نگهداری می‌شود.
این جام اثر کاملاً خیره کننده‌ای است زیرا بیش از حد ظریف کاری داشته و فاقد ترکیب مجلل است. قدمت جام طلایی کشف شده از تپه باستانی حسنلو در حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است، بر روی بدنه این جام معروف، نقش‌های بسیاری حک شده است که احتمالاً داستان حماسی را روایت می‌کنند.

 

------------------------------

گردآوری و تنظیم : سفربین

مطالب پیشنهادی : سفری تاریخی به مسجد 700ساله  * شهری با بافت تاریخی بسیار وسیع

 

تبلیغات

    www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir

کلمات کلیدی

تخفیفات ویژه !     تا 30% تخفیف بگیرید فقط با ثبت ایمیل و شماره موبایل

ثبـت نام