همسفرسفربین

مجله گردشگری

کوه تاریخی باستانی بیستون

نوشته شده توسط : سمانه نادری در تاریخ : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

کوه باستانی بیستون را بیشتر بشناسیمشهر کرمانشاه بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در منطقه مرکزی غرب ایران می باشد. کرمانشاه از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می رود و پیدایش آن به سده چهارم میلادی باز می گردد. کرمانشاه جاذبه های تاریخی فراوانی دارد اما سفربین در این مقاله یکی از آنها را به شما معرفی می کند که در تعطیلات نوروز97 حتما این شهر زیبا را در برنامه های سفر خود قرار دهید واز جاذبه های تاریخی و دیدنی استان کرمانشاه هم دیدن کنید.

 

کوه باستانی بیستون را بیشتر بشناسیم


بیستون
حدود سی و سه کیلومتری شرق شهر کرمانشاه کوه بزرگ و باستانی وجود دارد که به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود همواره در طول تاریخ مورد توجه زیادی بوده است. این مکان تاریخی بر سر مسیر، یک راه پر رفت و آمد قرار گرفته است به همین خاطر توسط بیشتر مسافرانی که از آن راه سفر می کردند، قابل رویت بوده است.
این کوه زیبا آثار تاریخی بسیاری از جمله غار شکارچیان، غار مرخرل، غار مر تاریک، غار مَر آفتاب، غار مَر دودر، تپه نادری، سراب بیستون، جاده تاریخی حاشیه سراب، بقایای گورستان قدیمی، دژ تاریخی مدفون، نیایشگاه مادی ، نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ، تندیس هرکول، نقش برجسته متریدات دوم، نقش برجسته گودرز، سنگ بلاش، پرستشگاه پارتی، بقایای شهر پارتی، بقایای بنای ساسانی، فرهاد تراش، بقایای پل ساسانی، بقایای سد ساسانی، سنگهای تراشخورده ساسانی، کاروانسرای ایلخانی، بقایای بنای ایلخانی، کاروانسرای صفوی، وقف نامه شیخ علی خان زنگنه  و پل بیستون را در مساحت حدودی پانزده کیلومتر ( حدودا پنج کیلومتر طول و سه کیلومتر عرض ) در خود جای داده است.

 

کوه باستانی بیستون را بیشتر بشناسیم


مهمترین اثر باستانی این منطقه، نقش برجسته داریوش بزرگ است که به نخسین سال فرمانروایی این پادشاه اشاره دارد. این نقش برجسته سه متر عرض و حدود پنج و نیم متر طول دارد به همین خاطر از مسافت های دور نیز می توان آن را مشاهده کرد.
از دیگر آثار برجسته این مکان تاریخی تندیس هرکول است که در کنار سراب بیستون قرار دارد. این تندیس، هرکول را در حالی نشان می دهد که بر روی پوست شیری دراز کشیده است. در واقع هنرمند این اثر سعی داشته تا با این نشانه ها قدرت و تنومندی هرکول را نشان دهد.
کوه باستانی و تاریخی بیستون ده ها اثر و مکان زیبا را در خود جای داده برای همین نیز توصیه می کنیم اگر به غرب کشور سفر می کنید دیدن این مکان زیبا را از دست ندهید.

 

کوه باستانی بیستون را بیشتر بشناسیم

 

------------------------

گردآوری و تنظیم : سفربین

مطالب مرتبط : قدیمی ترین سکونتگاه بشری خاورمیانه در کرمانشاه

تبلیغات

    www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir

کلمات کلیدی

تخفیفات ویژه !     تا 30% تخفیف بگیرید فقط با ثبت ایمیل و شماره موبایل

ثبـت نام