همسفرسفربین

مجله گردشگری

دیدنی های تاریخی کشور ارمنستان

نوشته شده توسط : سمانه نادری در تاریخ : پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۴۸

سفربه تاریخ کشور ارمنستان


کشور ارمنستان جاذبه های توریستی و تاریخی فراوان دارد که مکانی مناسب برای گشت و گذار با خانواده در تعطیلات نوروز 97 می باشد.سفربین با ارائه این مقاله اطلاعات شما را در خصوص دیدنی های تاریخی کشورارمنستان افزایش خواهد داد.

سفربه تاریخ کشور ارمنستان
دژ اربونی ارمنستان
دژ اربونی در سال 782 قبل از میلاد درکشورارمنستان ساخته شده است، دژی که اهمیت بسیار زیادی از نظر تاریخی برای مردم ارمنستان دارد و هنوز هم بقایای زندگی مردم سه هزار سال قبل در آن به جای مانده است.
اربونی یک دژ نظامی بوده که وظیفه حفاظت از مرزهای شمالی پادشاهی را برعهده داشته است. دیوارهای دفاعی این دژ ده تا دوازده متر ارتفاع داشته و بعد از آن هم دیوارهای مرکزی و داخلی برای حفاظت بیشتر قلعه در نظر گرفته شده بود.
درون قلعه به سه بخش اصلی مذهبی، مجلل و معمولی تقسیم بندی شده. بخش جنوب غربی قلعه همان بخش مذهبی بوده که در آن معبدی هم برای پرستش وجود  داشته است.

سفربه تاریخ کشور ارمنستان
دژ اربونی ارمنستان مربوط به دوره پادشاهی اورارتو که بر پایه انجیل به آن پادشاهی وان و نیز پادشاهی آرارات نیز گفته می‌شود، نام تمدّنی در عصر آهن است. گستره جغرافیایی حکومت این تمدن در اطراف دریاچه ارومیه دریاچه وان، و بلندی‌های ارمنستان قرار داشت است.ارگیشتی پادشاه اورارتو پس از آنکه موفق به فتح مناطق شمال ایروان و شرق دریاچه سوان شد، تصمیم به ساخت دژ اربونی گرفت.

سفربه تاریخ کشور ارمنستان

میدان جمهوری ایروان / هراپراک
هراپراک یا میدان جمهوری ایروان یکی از دیدنی‌های کشورارمنستان در شهر ایروان است که در میان گردشگران به عنوان یکی از محبوب‌ترین مراکز تفریحی این شهر به حساب می‌آید. میدانی که مخصوصا در شب‌ها، سرشار از نور و زندگی است.
میدان جمهوری توسط یک معمار ارمنی به نام «الکساندر تامانیان» طی سال‌های ۱۹۲۹-۱۹۲۴ طراحی شده است. این میدان که در میانه ارامنه با نام هراپاراک معروف است توسط تلاقی خیابان‌های آبویان، نالبندیان، تیگران متس، خیابان سارکسیان و خیابان آمیریان ایجاد شده است. اما اجازه بدهید کمی از «هراپراک» برایتان بگویم. هراپراک نخست وزیر ایشتوویگو یا آژیدهاک بود که در جریان لشگرکشی کوروش در برابر پادشاه سلاح خود را روی زمین می‌گذارد و وارد سپاه کوروش می‌شود.

سفربه تاریخ کشور ارمنستان
در روبروی ساختمان موزه، فواره‌های موزیکالی به چشم می‌خورد که با پخش آهنگ و نورپردازی فضا را زیبا کرده است. در قسمت شمالی محوطه، رقص فواره بزرگ آب در مقابل گالری ملی بسیار صحنه‌ی تماشایی است. در شب‌های تابستان، بودن در هراپراک، تماشای مناظر اطراف و نوشیدن یک قهوه‌ی ارمنی حس و حالتان را تغییر می‌دهد. اینجا، حتی در شب‌های زمستان هم با آن نورپردازی‌های جذابش زنده و دیدنی است. میدان جمهوری در ایروان محل برگزاری جشن‌ها و مراسمات بسیاری است.
اگر بخواهیم معماری میدان هراپارک را بررسی کنیم باید بگوییم؛ شکل کلی میدان مربع است و هفت ساختمان بزرگ آن را احاطه کرده‌اند. یکی دیگر از اجزای دیدنی این میدان ، ساعت بزرگی به قطر ۴ متر است که به ساختمان دولت آویزان می باشد. این ساعت که ساخت کشور مسکو است در سال ۱۹۴۱ به ایروان آورده شد. کمتر گردشگری است که در سفر به کشورارمنستان، حضور در این محوطه سرزنده را از دست بدهد.

سفربه تاریخ کشور ارمنستان

میدان آزادی ایروان
میدان آزادی در ایروان بخشی از اپرای ایروان محسوب می‌شود. میدان آزادی بخشی از بنای اپرا محسوب می شود و میدان تئاتر یا تماشاخانه نیز نامیده می‌شود. سمت شمالی این میدان به بنای اپرا، قسمت غربی آن به پارک بزرگی با تعدادی کافه روباز، قسمت جنوبی به خیابان شمالی محدود شده و شرق آن بتدریج به پارک دریاچه سوان تبدیل می‌شود. این پارک با مجسمه شاعر جنجالی ارمنستان یعنی آرنو باباجانیان به انتهای خود می‌رسد. این میدان به خاطر نقش منحصر به فرد خود در تاریخ مدرن ارمنستان معروف شده است. همینطور اغلب تظاهرات و میتینگ های سیاسی مربوط به جنبش الحاق منطقه قره‌باغ به ارمنستان (۱۹۸۸- ۱۹۹۲) در این میدان برگزار شده و می‌شود. گنجایش این میدان در حدود چهل و دو تا پنجاه هزار نفر برآورد می‌شود.

 

-------------------------

گردآوری و تنظیم : سفربین

مطالب مرتبط : سفری خوشمزه به ارمنستان  *

 

تبلیغات

    www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir www.safarbin.ir

کلمات کلیدی

تخفیفات ویژه !     تا 30% تخفیف بگیرید فقط با ثبت ایمیل و شماره موبایل

ثبـت نام